Надійка Гербіш
вересня 29 (Чт) 2016, 17:34
Про найкраще в місяці: вересень

Літній інтенсив «100 днів літа» надихнув мене на створення щомісячного проекту-огляду про найкраще в місяці: книжки й подорожі, напої й частунки, листи й домашні затишні активності… Сподіваюся, тут можна буде накопичувати натхнення.

Про найкраще в місяці: вересень

Цей місяць видався не найлегшим. Гостре отруєння, ГРЗ, різке похолодання, що принесло ускладнення в побуті, і все це на тлі того, що чоловік у Лодзі, мама в Африці, і єдина пара рук, яка завжди була готова підхопити й допомогти (часто - понад силу), має без кількох місяців 80 років.

Два тижні з місяця випали на хворіння, і все одно стільки чудового встиглося, і було багато радості, і навіть короткі мандрівки. Були гості, пікніки в саду, коротка стрижка, домашній кінотеатр, прочитані дві дорослі книжки й дуже багато дитячих, були автограф-сесії та затишні зустрічі з читачами. І ще не полишало дивне відчуття передРіздва: тріскуча від полум'я грубка, апельсини-лимони та якась фантастична кількість подарунків, що посипалась на нас у вересні від друзів, рідних, знайомих, читачів... Якби не це життя на дві країни й не моя нетерплячість, я б залишила всі ці коробки до Різдва й поставила під ялинку. А так - насолоджуємося уже - величезне спасибі всім-всім, хто вирішив у такий спосіб нас потішити!

Книжка вересня (доросла) «Сховище», щоденник у листах Анни Франк (в-во «Віват») зачепив за живе: там стільки болю й безнадії, точніше несміливих надій, яким не судилося виправдати себе, побут ув’язнених у власному сховку родин, роздуми й дорослішання. Колись мені доводилося читати іншу книжку, «Убежище» Коррі Тен Бум, – той самий період жаского Голокосту, ті ж Нідерланди, дуже схожий сховок. На противагу вже згаданому «Щоденнику», у цій книжці дуже багато надії – і не лише тому, що історія Коррі завершилася дещо інакше.

Однак, мені так хочеться, щоби читали й одну й іншу, щоб не забували говорити про той страшний біль. І щоб він ніколи-ніколи більше не відбувся знову.

Є хороші відгуки про екранізацію книжки від BBC – The Diary of Anne Frank (2009) з Еллі Кендрік у головній ролі, однак я поки не готова її подивитися.

Про найкраще в місяці: вересень

Книжка вересня (дитяча) Вересень – це Львівський Форум Видавців, але враховуючи скорий від’їзд і вже накуплену за літо гору книжок (частину з яких треба було неодмінно захопити з собою до Лодзя), дитячих книжко-новинок у нас у цьому місяці не так і багато. Серед них «Що ховається у лісі» (ВСЛ) – чудесна книжка-розвага. Химерні лінії трьох кольорів і пластикові скельця-лупи витворюють дивовижний світ, який хочеться розглядати і в чию ніжність закохуєшся одразу.

(Про решту дитячих книжок, привезених з Форуму – окремий запис, як і запис про незвичайні книжки, з якими мали радість заприязнитися останнім часом).

Подорож вересня Обидві наші короткі подорожі – до Тернополя й до Львова – видалися дуже хорошими. Але найнезабутніша вилазка трапилася зовсім несподівано: в обід подзвонили дорогі друзі, що заїдуть дорогою зі своїх мандрів і залишаться на ночівлю. Мені так хотілося показати їм щось небанальне, що ми вирушили в околиці Збаража, на Чернечу гору, де стоїть чудова стара церква із сонячним годинником. З колись прочитаного я пам’ятала, що перша письмова згадка про неї датується XIV століттям, але в цій статті на ресурсі Україна-інкоґніта вказано, що вона була заснована в XV-му. Доведеться змінювати свою байку для туристів!))

Напій вересня Французька кава – з чарівної французької посилки, яка нам надійшла в останній день календарного літа. До неї не хочеться додавати жоднісіньких прянощів, цукру чи вершків. Узагалі. Вона досконала. І виготовляється вручну. Може, в тому весь її секрет.

Ну й чаї з медом і лимоном. Мед – з еко-еко української пасіки «Мед від Коваля» від родини з чотирма малюками… суцільна користь і задоволення.

Страва вересня Тости з каштановим кремом – крем, зрозуміло, із тієї ж французької посилки. Гості казали, що цей крем смакує, наче яблука з корицею. А мені він смакував пригоршнею смажених каштанів, куплених якогось спекотного стамбульського літа біля входу в парк Ґулхайн, першою вечерею в затишному французькому Вері й мріями про інші міста з каштановими історіями, які нас неодмінно чекають.

Про найкраще в місяці: вересень

Найзатишніша домашня активність вересня Вечорові розпалювання грубки. Це справді любов. (Удень дитина складає туди папери, дрова, «фотографує» то все своїм дерев’яним фотоапаратом, «бавиться з налаштуваннями», знову фотографує – і йде гратися далі. Мамина доня! А, ще вона сама собі навчилася запалювати сірники. Хвала Богу, я була в той момент поруч – тепер усі сірники на замок).

Забавка вересня Данусин ляльковий будиночок із картонної коробки з розкішними дерев’яними меблями залишився в Лодзі, але майстер зробив для неї ще дерев’яний холодильник і посуд, а тітонька Любочка прислала ще набір меблів (навіть маленьке фортепіано!), тож треба було терміново шукати ляльок (в’язане Мишенятко, до речі, поза конкуренцією – любов-любов, однак дитина вимагає іграшкової родини, ідентичної нашій) – і знайшлися вони (самою дитиною) у фігурках старих дерев’яних шахів.

Про найкраще в місяці: вересень

 

Про найкраще в місяці: вересень

 

Про найкраще в місяці: вересень 

Цього місяця від прекрасних тітоньок Данусі дісталося чимало пречудових дарунків, але про один із них просто не можу змовчати, бо майстриня Лена Моргун пошила його сама: дивовижний зайчик-тільда! Це, я вам скажу, суцільна любов.

Про найкраще в місяці: вересень 

Натхнення вересня Данусині теревені. Вона досягла того віку (2,8), коли говорить безперестанку фразами настільки глибокими й чудесними, що їх хочеться розтягти на цитати. Але їх справді настільки багато, що розгублюєшся і не записуєш нічого. Чимало записала на початку місяця у фб, наступного треба виправитися й максимально багато писати в жовтий щоденник Пташенятка.

 

Про найкраще в місяці: вересень

Зворушення вересня Данусина турбота про моє здоров'я і самопочуття. Поки я хворіла, вона чудово собі давала раду, займала себе сама іграшками й книжками, тусувалася у вігвамі, співала радісно. Наливала мені чаю, запитувала ніжно «Тобі вже краще?», коли я закашлювалася вночі, а вдень підбадьорювала: «Тато приїде й привезе кіндери, він уже їде, вже!»

Про найкраще в місяці: вересень

Людина вересня Бабця Надя. Біолог на пенсії, трудівниця, якої світ не бачив (усі мої мандри й знайомства не принесли іншої такої настирної і самовідданої в праці людини, як вона). Тримає господарство, городи, готує їсти, бігає щодня крутими сходами (кухня-ванна-туалет відділені від решти будинку стрічкою драбиною), а поки я хворіла, бігала по сто п'ятдесят разів, приносила посилки й ходила на закупи, робила все, що могла, і навіть значно більше. І терпіла мене, за що їй можна давати величезну медаль (у нас в принципі дуже різні характери й погляди, але з високою температурою я стаю відверто нестерпною).

Про найкраще в місяці: вересень

Літературні зустрічі вересня Переважну більшість часу я й не здогадуюся, як багато дивовижних людей читає мої книжки. Але якраз оці зустрічі відкривають дещо несамовите: на львівську автограф-сесію прийшло стільки людей, що за всі 45 хвилин запланованого часу в мене не було й 5 секунд на перепочити. І це – така особлива радість. Навіть не тому, що цих людей так багато, а тому, що вони такі чудові. Оці всі обійми, такі важливі слова, запрошення, ці погляди, ці маленькі пакуночки для Данусі, оце все… Дякую безмежно. 

У передостанній день вересня мала зустрічі з чотирма різними класами школи, де понад 40 років вчителювали мої дідусь і бабуся. Я й не припускала, що ці зустрічі принесуть мені аж стільки втіхи! Усі ці спогади, ці щирі питання, цей сміх ув очах! Після трьох годин розмов мій втомлений попередньою застудою голос став безбарвним і тихим. Та коли я виходила з класу, красива дівчинка поклала щось у мою долоню. Записка, подумала я. Розгорнула папір і знайшла там… таблетку для горла. Ооох!..

Робочі проекти вересня У перервах між хворіннями й поїздками я працювала над двома фотографічними проектами, двома книжками (дорослою і дитячою), великою кількістю робочих листів та інтерв’ю. Нова книжка про радість для «Свічада» мала б уже бути завершена, однак у мене залишається ще кілька ненаписаних текстів і дуже багато виправлень до попередніх есеїв. Доведеться виправлятися в жовтні.

 

Про найкраще в місяці: вересень

Досвід вересня У Тернополі мене чекало кілька дуже важливих справ, тож довелося їхати туди на два дні разом із Данусею. В один із днів я залишила її на кілька годин з нянею і страшенно хвилювалася, випитуючи у фейсбуку, чи є якісь безалкогольні джин-тоніки. Так от, мені допомогло звичайне какао в КК (і кілька анестезій для позбавлення себе зуба мудрості в ідеального стоматолога, гг), а от моя дитина, така дуже мамина, дуже прив'язана дитина, коли я по неї прийшла, не особливо й поспішала звертати на мене увагу. «Мені було так чудово і так несумно!» - розказувала вона мені увечері. А все тому, що нам пощастило знайти і-де-аль-ну няню, пані Тетяну Годовську. Виявляється, дівчата разом гуляли, готували піцу вдома, їли піцу, бавилися з псом… Словом, мінус одна мамська фобія. Тут можна прочитати більше з приводу в газетному форматі.

(Загалом ті тернопільські дні дні були наскрізь виснажливі (а якими вони ще можуть бути в мами прекрасної дівчинки, яка моститься спати на сходах піцерії - босоніж, а як інакше; босоніж бігає по маминій додекретній роботі й "варить суп" із муляжів у художницькій майстерні, витерши щойно помиті руки до натюрмортної тканини, біля якої великими літерами написано "експозицію не чіпати"; лазить по перекладинах на дитячому майданчику вночі... краще не продовжувати; але нам допомагали стільки чудесних янголів, що радості, як завжди, було в рази більше, ніж втоми – і за це я так люблю насичене життя).

Про найкраще в місяці: вересень

Рішення вересня зосередження на сім'ї й найближчих. Спершу я думала, що це буде ціль наступного року. Але коли троє знайомих лікарів, не змовляючись, сказали, що в мене очевидне виснаження, пора запасатися полівітамінами й здоровим егоїзмом, я зрозуміла, що відкладати нікуди. Чоловікові й дитині, рідним, горсточці найближчих друзів і навіть робочим партнерам я потрібна здоровою й спокійною, тож доведеться відмовитися від додаткової ноші на користь основної, найдорожчої. Я поставила ліміт на фейсбук - година в тиждень (очевидно, на всі тамтешні повідомлення я не спроможуся відповідати в такий відтинок часу, однак це точно дасть мені змогу ще плюс один раз на тиждень готувати повноцінну вечерю родині, довше погуляти з донечкою, не впасти знову безсило в чоловікові руки наприкінці дня, не завалити черговий дедлайн на роботі чи в університеті й, може, прочитати хоча б одну сторіночку художнього тексту в тиждень, що в позавідпустковий період було для мене нечуваною розкішшю).

Пошта теж працюватиме лише в ургентному режимі, коли пріоритет – не відповісти на всі повідомлення, а гідно впоратися з найважливішим. Сподіваюся, це допоможе.

Про найкраще в місяці: вересень
Про найкраще в місяці: вересень

Мрія вересня SPA-салон на кілька годин (чи, ще краще, днів) і повна тиша як частина all inclusive.

Про найкраще в місяці: вересень

Радість вересня У передостанній день вересня приїхав рідний І.

 • Домашній кінотеатр
 • Львівський форум видавців - автограф-сесія
 • 100 днів літа: 27-33
 • Про часоплинність
 • 27

 • Мене звуть Надійка.
  Письменниця і перекладачка,
  пригодошукачка і мандрівниця.
  Закохана дружина і
  щаслива мама маленької дівчинки.
  Полюю за натхненням
  і з радістю ним ділюся.
  Вірю в дива. Вірю в Ісуса.
  Нові книжки
  Мітки
  100 випадкових фактів, 100днівліта, Bible-based curriculum, free curriculum for preschoolers in Ukrainian, homeschooling, nature study, preschool, rights management, sweet home, travelwithkids, Ukraine, Ігор, Італія, Бог, Богдана, Будапешт, Греція, Збараж, Краків, Лодзь, Німеччина, Польща, Про найкраще в місяці, Різдво, Україна, дворічки, дерев’яні іграшки, дитяча бібліотека, для натхнення, домашнє навчання, дошкільнята, Франкфурт, Франція, діти, надихає, навчання, афіша, безкоштовна навчальна програма, листи, люди, мандрівки, материнство, мої книжки, організація часу, презентації, при надії, підсумки, рекомендую, статті, трирічки, труднощі перекладу, фото, цілі, читанка, щоденник, інтеграція біженців, ілюстратори
  Instagram
  Follow
  Підписатися на розсилку
  Visited map

  visited 15 states (6.66%)
  комірка
  студія "ИРІЙ" © 2014