Надійка Гербіш
серпня 09 (Вт) 2016, 16:53
13 ідей для тих, кому раптом хочеться (чи дуже треба) вчитися восени

За вікнами розкішний серпень, а я саме пакую сімейні наплічники для тривалих мандрів, але телеграми від осені приходять усе частіше: про неї (і виклики, які вона завжди приносить) неможливо не пам’ятати.

Цьогоріч у мене знову дуже дивний статус: викладачки в декреті + студентки стаціонару. Тож цей запис просто мусив з’явитися тут саме тепер. Хоча, навіть не тому. Перші пожовклі листя у підніжжя лип, що вишикувалися в старій алеї, перші порції холодно-хрусткого повітря вранці, перші затяжні дощі – усе це вселяє жагу до пізнання нового. Відчуття першого дзвоника ніколи не вивітрюється – воно накочує хвилями щороку в один і той же час, усвідомлюємо ми те чи ні.

Наступні пункти – суцільна банальщина. А ще вони дуже суб’єктивні й не зобов’язані працювати для всіх. Але в них – мій особистий досвід і досвід багатьох людей, яким навчання принесло не лише омріяну професію, але й багато радості. Тому ділюся.


1. Side-project

Може, це прозвучить дивно, але перший пункт для, скажімо так, щасливого навчання в моєму розумінні – це те, що навчанням не є. Навчання – це добре й потрібно. Але інколи буває складно чи нудно, інколи хтось ставиться несправедливо, інколи… ну, погодьтеся, усіляке буває з тим навчанням.

Тож добре мати справу, до якої відчуваєш пристрасть, заради якої хочеться дізнаватися щось нове, якою хочеться ділитися з іншими. І коли така справа є (робочий проект, волонтерство, блоґ, зрештою), навчальне завдання підготувати якусь там elevator speech уже не видається таким безглуздим. Бо вам є що сказати, вам хочеться цим поділитися, і заради цього ви готові набувати нових знань і навичок.

2. Прогулянки

Так, прогулянки. Багато прогулянок. Якщо не вдається гуляти просто так, можна набрати книжок – і вирушити в парк вчитися. Тим паче, у парках навіть вай-фай трапляється нерідко, тож чарівна паличка ґуґла теж буде під рукою. Чим більше прогулянок, тим кращий сон і здоровіший колір шкіри – саме те, що потрібно для ефективного навчання, хіба ні?

3. Вода.

І кава з чаєм. І кефір з йогуртами. І знову вода. Словом, одна з найкращих інвестицій на початку навчального року – зручна пляшка для води або термокухлик. Це потрібно, здорово й дуже затишно. Осінь прийде з вітрами – і вам ще й як захочеться погріти пальці об щось тепле.

Один із моїх найтепліших спогадів про зимові пари – плетений кардиган і снуд, і мої пальці в плетених мітенках, які тримають паруючий кухлик какао (його робив мені вранці чоловік).

4. Одяг

Зручно і тепло – ось два критерії, яким я завжди визначала одяг, який мав би оселитися в моєму гардеробі. Мабуть, цього року я нарешті подорослішала, бо критерій «красиво» теж уже допасовується в мою шафову систему цінностей.

(Аж тут вмикається голос викладачки: любі студенти, теплий одяг – це важливо. Теплі шкарпетки й затишні шарфи – це цілковите й дуже потрібне мімімі).

5. Їжа

Тут усе зрозуміло: чим більше корисної і смачної їжі – тим вищий ваш ККД.

Пригадую, як під час роботи над перекладом біографії Стіва Джобса я поставила собі на заставку ноутбука натюрморт із яблуками. Таке от нагадування, що яблука треба їсти. І то якомога частіше. Зрештою, як будь-яку іншу їжу. Ту, що корисна і смачна.

6. Музика

Я не вмикаю її дорогою у трамваї, бо саме тоді намагаюся викроїти час на читання. Але часто вмикаю, коли ми вечеряємо. То такий дивовижний спосіб розчинитися в родинному вечорі й відмежуватися від академічного світу з усіма його гризотами. Тож музика для мене – не стільки джерело натхнення, як засіб створити певну атмосферу. Проте, це наймізерніша з її функцій. Тому – музика!

7. Книжки

І не лише навчальні. По суті, тло всього, що відбувається в нас чи довкола нас, було вже кимось прописано в тій чи іншій формі. Тому читати – це, зокрема, спосіб резонувати з реальністю. Розуміти її глибше, перейматися нею, відчувати за неї вдячність, надихатися, відпускати страхи. Книжки створюють особливу атмосферу, збагачують життя, множачи його на багато. Це спосіб мандрувати, залишаючись на одному місті, й відчувати зв’язок із домом, коли від нього далеко. Мабуть, я занадто заангажована й необ’єктивна, тому можете мені не вірити: але читання – то панацея.

8. Канцелярія

Хороший набір канцелярії може надихати й сприяти продуктивності. Від ручки часто залежить почерк, ви помічали? Тож, думаю, не зайвим буде пильнувати за тим, щоби ручки не «глючили» й писали добре, а улюблені записники наповнювалися важливими ідеями.

9. Лягати спати вчасно

Залізне правило – залізніше, ніж прочитати все-все до іспиту. Можете сперечатися, але тут я затятий поборник здорового сну. Це із серії «так мама навчила, значить, мусить так бути». І за цю от пораду (вимогу!) я мамі особливо вдячна.

10. Спільні конспекти

Ділюся лайфхаком мого теперішнього навчання (упевнена, це практикують усі студенти на світі, але обійти увагою цей пункт тут просто не можу).

Конспекти – це добре й дуже важливо. І дуже зручно, коли вони максимально повні. Тож ми «скидаємося» матеріалом на таємній групі у Фейсбуку. Хтось викладає базовий конспект, усі решта додають свої нотатки, на виході маємо ретельно перевірений, опрацьований і дуже детальний текст (мабуть, незгірший за той, що є у викладача). Це дає відчуття спільноти, відповідальності, а ще, враховуючи той факт, що в нашій групі кілька матусь з малими дітьми на індивідуальному графіку, дуже допомагає тим, хто з певних причин якусь пару пропустив. Мінус один стрес, словом.

11. Відчуття перспективи

Це мало бути першим пунктом, адже найважливіше. За навчальною рутиною воно губиться. Ми забуваємо, заради чого вчимося. І що – чудове – нас чекає попереду. Саме тому я поставила першим пунктом пораду про власний позанавчальний проект. Усвідомлення «живої», практичної роботи поза академією, свого потенційного місця у глибокому й широкому професійному світі додає мотивації, сміливості й… внутрішнього спокою. Бо будь-яка навчальна невдача – це ще не кінець. Будь-яке несправедливе ставлення – ще не привід втрачати віру в свої здібності. Навіть найнудніший предмет може зрештою згодитися. Або й ні. Зате витримка й легкість у ставленні до нього, випрацьовані за роки академічного життя, згодяться обов’язково.

12. Навчальне місце

І знову про затишок. Знайдіть собі місце, де вам найкраще вчиться. Парк, бібліотека, ліжко, підлога, підвіконня, та що завгодно. Але облаштуйте його так, щоби було зручно. Інвестуйте в свій комфорт. Гірлянди? Смішні постери? Подушки? Френч-прес під рукою? Та що завгодно, аби тільки воно дозволяло зосередитися на процесі й відчути від цього радість.

13. Спорт

Винна – його цінність я усвідомила лише тепер, на 29-му році життя. Але мало що так добре сприяє ефективній роботі мізків, як хороша осанка. Тому (ох!) спорт – це важливо.

 

А поки літо продовжується, хай тривають пригоди. Безтурботність, захоплені пошуки, розмови до ранку, книжки запоєм. Може, насправді, якраз оті літні місяці між навчанням дають нам згодом найбільше.

 • Про неймовірних людей: Богдана Бондар
 • 100 випадкових фактів про мене ¼ - маленькі радості
 • Про цілі на рік
 • Щоденникове. Про довіру, розбиту вазу, зірки і втрачену безтурботність
 • Щоденникове

 • Мене звуть Надійка.
  Письменниця і перекладачка,
  пригодошукачка і мандрівниця.
  Закохана дружина і
  щаслива мама маленької дівчинки.
  Полюю за натхненням
  і з радістю ним ділюся.
  Вірю в дива. Вірю в Ісуса.
  Нові книжки
  Мітки
  100 випадкових фактів, 100днівліта, Bible-based curriculum, free curriculum for preschoolers in Ukrainian, homeschooling, nature study, preschool, rights management, sweet home, travelwithkids, Ukraine, Ігор, Італія, Бог, Богдана, Будапешт, Греція, Збараж, Краків, Лодзь, Німеччина, Польща, Про найкраще в місяці, Різдво, Україна, дворічки, дерев’яні іграшки, дитяча бібліотека, для натхнення, домашнє навчання, дошкільнята, Франкфурт, Франція, діти, надихає, навчання, афіша, безкоштовна навчальна програма, листи, люди, мандрівки, материнство, мої книжки, організація часу, презентації, при надії, підсумки, рекомендую, статті, трирічки, труднощі перекладу, фото, цілі, читанка, щоденник, інтеграція біженців, ілюстратори
  Instagram
  Follow
  Підписатися на розсилку
  Visited map

  visited 15 states (6.66%)
  комірка
  студія "ИРІЙ" © 2014