Надійка Гербіш
січня 08 (Нд) 2017, 19:50
Homeschooling – домашнє навчання

Увесь цей досвід, ідея, яка стоїть за ним, усі ці чому, навіщо, як – усього цього надто багато, щоби описати в одному записі. Тому він не стане роз’ясненням для тих, хто ніколи не стикався з такою концепцією і, можливо, не дасть вичерпних відповідей на багато запитань для людей «поза темою», однак може принести трохи натхнення тим, хто на схожому шляху.

Homeschooling – домашнє навчання

Ще минулоріч я писала тут, що ми починаємо домашнє навчання, однак на той момент мені самій бракувало стабільності, а робити щось через силу не хотілося. Тож впродовж цього року я керувалася лише одним із принципів домашнього навчання: створення атмосфери. Це було просто, бо не додавало мені жодних додаткових навантажень. Ми просто жили своїм життям, наповнюючи його красою й радісними досвідами, і ця атмосфера й була єдиним навчанням для Богдани.

 

 

Книжки (багато чудових книжок!), спілкування з близькими людьми різного віку, дотичність до природи якомога частіше (це найкраще вдавалося влітку), умови для максимальної самостійності, калюжі й пісок, молитви вголос, безкінечні розмови про все на світі (вони відбувалися й продовжують відбуватися всюди, однак розмови на гамаку в ароматному вечірньому повітрі саду видавалися особливо романтичними), спільна випічка, співи й можливість чути живу музику (і навіть пробувати творити її самостійно), простір для творчості (з максимальним розмаїттям: якщо малювання – то акварелями, пальчиковими фарбами, пастелями, простим олівцем, звичними кольоровими й восковими олівцями, крейдою, фломастерами, манкою, піском, олівцями для прикрашання печива…), проговорювання побуту (наприклад, чому ми сортуємо сміття, які речі викидати до котрого пакету) і дуже багато часу для вільної гри (не запропонованої кимось зовні, а саме вигаданої дитиною) – ось і все, що ми робили для навчання.

І цього, мені здається, вже було б цілком достатньо, тож подорожі, які випали нам минулоріч, музеї й бібліотеки були радше бонусом, хоча теж принесли щедрі плоди.

Homeschooling – домашнє навчання 

З іншого боку, ми дуже уважно вибирали їй іграшки, книжки й матеріали для творчості, бо вважаємо, що краще значно рідше, але справді вартісне. Мені було також важливо забезпечити доступ до різних «живих» текстур (і максимально обмежити доступ до пластику) – шматяні іграшки, іграшки з дерева, кераміки, скла (останні дві – прикраси й посуд у ляльковому будиночку), усі ці жолуді й листочки, пісок і мушлі, відповідний папір для малювання акварелями, тісто для ліпки, вода.

Натомість, цього року, коли дітки її віку розпочинають свою preschool (передшколу, якби це можна було перекласти дослівно, період перед так званим kindergarten – повноцінним дитячим садочком) і, ймовірно, за якийсь час Богдана приєднається до садочкового колективу, ми почали щоденне (близько 30 хвилин у день або більше, якщо Дануся дуже просить – а це відбувається практично завжди, гг) домашнє навчання.

За минулий рік я багато читала, знайомлячись з різними підходами, й вирішила зміксувати кілька з них, аби результат найбільше пасував до нашого стилю життя. Основні – (ідеальна, на мій погляд) методика Шарлотти Мейсон, Монтессорі, «hands-on» і сучасного британського навчального плану з математики й англійської.

Homeschooling – домашнє навчання 

Найкращі прочитані книжки:

‘The Power of Play: Learning What Comes Naturally’ David Elkind, Ph. D.,

‘For the Family’s Sake: The Value of Home in Everyone’s Life’ Susan Schaeffer Macaulay

‘For the Children’s Sake: Foundations of Education for Home and School’ Susan Schaeffer Macaulay

Ресурси:

Ресурс з hands-on методики.

Інстаґрам-спільноти:@homeschoolingbyheart, @ourmontessorilife, @charlottemasonliving й багато-багато блоґів та ідей з пінтересту.

Спостерігаючи за homeschooling-мамами й спільнотами, так хочеться все зробити якнайкраще, але знаючи себе, розумію, що часто можу бути надто втомленою чи лінуватися, що вихідні дані знімної квартири в місті відрізняються від великого будинку в прерії, та й узагалі, ми (і я особливо) схильні помилятися. Усі діти різні, і я не вимагатиму від нашої доньки ідеальності (хоч як би мені хотілося – і як переконливо вчать різні підручники, щоби хороші манери закладалися з раннього дитинства).

Надалі мені б хотілося щомісяця ділитися нашими тижневими темами й тим, як ми їх обігруємо (наскільки нам це буде вдаватися), а поки розкажу про кілька основних напрямків, у яких ми працюємо (розраховано на рівень трирічної дитини).

 

 

Побутові навички:

-Дім: Дануся бере участь у випічці, допомагає прибирати, столовим ножиком нарізає варені овочі, яйця або м’які фрукти до салату.

-Догляд за собою: Умикає світло в туалеті, роздягається, ставить підставку на унітаз, самостійно сідає й злазить, користується папером, миє руки з милом. Зуби чистить сама, однак, враховуючи важливість ретельності в цій процедурі, я допомагаю їй принаймні через день.

-За ідеєю, мала би сама вдягатися – і вміє це робити, але вдягатися не любить настільки, що одягаємо її ми під казочки-вмовляння й усе таке. Тож ця навичка в процесі роботи.

-Прибирання іграшок за собою – якось я проґавила цей момент за методикою Монтессорі, тож тепер це дається значно тяжко. Тобто, вдається, але не без мого втручання, над виробленням звички ще треба працювати.

-З ґаджетами дає собі раду, як усі сучасні діти, так добре, що ми її не вчимо, натомість обмежуємо час користування ними, наскільки це вдається.

-Вміння давати собі раду з різними видами застібок – нам тут дуже допомагає «тиха книжка» Олександи Орлової, пошита в подарунок Богданці.

 

Homeschooling – домашнє навчання

 

Манери:

-Безкінечно й найменшій іграшці чи травинці каже «дякую», «будь ласочка», «вибач».

Над усіма решта ще треба працювати.

-Не перебивати людину, яка говорить.

-Вітатися/прощатися з друзями чи знайомими родини, а не лише з найближчим колом спілкування.

-Манери за столом (у нас уже більше року є пречудова серветка з маркуванням від Олександри Орлової (тут – її рукодільний блоґ), письменниці, арт-терапевтки й Монтессорі-педагога, але лише тепер ми плануємо перейти до використання за призначенням) – ідеться не лише про правильне користування приборами й серветкою, але загальна поведінка.

Homeschooling – домашнє навчання

Музика:

-Пісні (якомога ширший репертуар, ми співаємо українською й англійською), відбивання ритму, танці в такт музики, впізнавання інструментів за звуком тощо.

Спостереження за природою:

-Щоденне обговорювання погоди, змін пір року, станів води (найпростіші наукові експерименти вітаються).

-Спостереження за пташками.

-Більше часу надворі (навіть у Лодзі, Надійко, запиши собі!), Ботанічний сад, парки, незмінна лупа в кишені.

Homeschooling – домашнє навчання

 

Книжки:

-Читання вголос (у нас тут виходить точнісінько, як у книжці про Олівію, бо ми щовечора запекло сперечаємося, скільки книжок читати: Дануся несе півбібліотеки, а я наполягаю (інколи не надто м’яким тоном), що більше трьох зараз я не читатиму).

-«Читання» вголос дитиною (більше інформації – @readaloudrevival).

-Обігрування прочитаного – самоініційоване й із батьками.

Homeschooling – домашнє навчання

 

Базові «академічні» предмети:

Важливо розуміти, що навіть тут ідеться не про навчання, а про гру. Тож в хід в жодному разі не йдуть радянські підходи типу «скажи А – А», чи «два плюс два чотири», а саме наукова гра із залученням якомога більшої кількості різних активностей (так, до навчання англійської входять пісні, малювання, активні ігри й просто побутові розмови, до навчання математики – складання мозаїк і візерунків, гра балансирами й розставляння тарілок за столом, пам’ятаючи про кількість членів сім’ї).

Тут я використовую, здебільшого, готові матеріали (британську навчальну книжку, по якій можна малювати й писати, розроблену саме для вивчення англійської й математики для діток 3-5 років; монтессорівські мозаїки й анатомічні пазли, дерев’яні балансири, горішки замість рахівники тощо) плюс активності, знайдені в пінтересті, для підсилення фану.

-Читання/письмо – тут ідеться радше про тренування м’язів рук, а не про вивчення літер, про розвиток уяви, пам’яті й любові до книжок, а не навчання читання.

-Арифметика (наразі ідеться про математичні концепції типу сортування, порівняння, упізнання форм і все таке).

-Природничі науки (побутові речі типу сортування сміття, спостереження за природою входять сюди теж; ну й уже згадані анатомічні пазли, мультики, обговорення, для чого нам гігієна, фізичні вправи й сонечко на щічках, вивчення різних тварин, мап (це в нас любов!), зірок, навіть динозаврів).

Homeschooling – домашнє навчання

 

Творчість:

Тут напрямків надто багато для перелічення (однак вони згадуватимуться в тижневих планах).

 

Соціальна обізнаність:

-Розуміння різних професій.

-Розуміння різних громадських установ (церква, бібліотека, університет, магазин, школа, поліклініка, пожежна станція тощо).

-Різні види транспорту.

Homeschooling – домашнє навчання

Духовне:

-Щоденна молитва й читання-обігрування біблійних історій.

-Церква.

-Невимушені (!!!) й, передусім, зініційовані не батьками розмови з приводу.

-Практичне милосердя й інші моменти, пов’язані з тим, у що ми віримо.

 

Homeschooling – домашнє навчання

 

Homeschooling – домашнє навчання

 


 

 • FAQ: відповіді на питання, які найчастіше приходять у читацьких листах
 • 13 ідей для тих, кому раптом хочеться (чи дуже треба) вчитися восени
 • Домашнє навчання для дворічок
 • Про Лодзь і нас у ньому
 • 27

 • Мене звуть Надійка.
  Письменниця і перекладачка,
  пригодошукачка і мандрівниця.
  Закохана дружина і
  щаслива мама.
  Полюю за натхненням
  і з радістю ним ділюся.
  Вірю в дива. Вірю в Ісуса.
  Нові книжки
  Мітки
  100 випадкових фактів, 100днівліта, Bible-based curriculum, free curriculum for preschoolers in Ukrainian, homeschooling, nature study, preschool, rights management, sweet home, travelwithkids, Ukraine, Ігор, Італія, Бог, Богдана, Будапешт, Греція, Дім Мрії, Збараж, Краків, Лодзь, Німеччина, Польща, Про найкраще в місяці, Різдво, Україна, дворічки, дерев’яні іграшки, дитяча бібліотека, для натхнення, домашнє навчання, дошкільнята, Франкфурт, Франція, діти, Хутір Тихий, надихає, навчання, афіша, безкоштовна навчальна програма, листи, люди, мандрівки, материнство, мої книжки, організація часу, презентації, при надії, підсумки, рекомендую, статті, трирічки, труднощі перекладу, фото, цілі, читанка, щоденник, інтеграція біженців, ілюстратори
  Instagram
  Follow
  Підписатися на розсилку
  Visited map

  visited 15 states (6.66%)
  комірка
  студія "ИРІЙ" © 2014