Надійка Гербіш
липня 31 (Пт) 2020, 12:37
"Ми живемо на краю вулкана" - про книжку
 
«Ми живемо на краю вулкана» - це ще одна моя «воєнна» книжка, яка вийшла цього літа. Художня проза для дітей, однак повністю виснувана із історичних фактів, документів, спогадів очевидців. У ній ідеться про єврейське ґетто в Збаражі в період Другої світової.
Якщо «Яблука війни», яку показувала вам учора, писалася в аеропортах і готелях, після довгих ресторанних розмов із вдумливими колегами з усього світу, із дихання на повні груди й відкритості серця всім вітрам, то "Вулкан" писався геть інакше: у болісному, глибокому зануренні. Я ходила вулицями, про які писала. Стояла на місці, на якому мала би стояти Естер, живучи (виживаючи!) в ґетто, і спостерігала за тим, що вона могла би бачити. Яка перспектива відкривалася з кожного клаптика тої землі – і які думки могла розворушувати всередині.
"Ми живемо на краю вулкана" - про книжку
У той час я багато читала. Говорила з прекрасною Тетяною Федорів, яка стала науковою консультанткою книжки (левову частину документів, які я опрацювала, зібрала теж вона). Листувалася з дорогоцінною моєю Міріам Драґіною, внучкою ребе, яка виловлювала важливі деталі й підказувала: «дай пану бджоляру типово єврейське ім’я, скажімо, Давид; навіть цілком асимільовані євреї купуватимуть лише кошерний мед» чи «у бабусі Клари осудливий тон щодо Естер, єврейські діти ніколи не чують навіть тіні критики в свій бік, коли їх виховують, для цього є інші й дієвіші методи».
"Ми живемо на краю вулкана" - про книжку
Однак моя історія з цією книжкою почалася ще давніше. Коли ми мешкали в Лодзі на території колишнього єврейського ґетто. Коли поруч із нашим домом знімали кіно саме про жаский період Другої світової, щойно ми там оселилися (посилання на трейлер додам у коментарі). Коли історія Лодзького ґетто настільки глибоко зворушила й зранила мені серце, що я читала-писала-думала про нього день у день, місяць за місяцем, і все ще думаю ось уже рік за роком. Я вешталася музеями (так, вешталася, бо не ходила туди просто задля краси – а бродила там майже-тінню, вслухаючись, вглядаючись, торкаючись там, де це було не заборонено), купувала старі вживані книжки на амазоні, які більше не перевидаються. У кнайпах замовляла єврейські страви. Спостерігала за стареньким взуттярем, на дверях із полущеною фарбою якого писало «Субота – зачинено». Розпитувала всіх, кого тільки могла, про давні єврейські історії. Відвідала зі своєю дорогою керівницею Аушвіц. У тексті магістерки про біженців окремим пластом вивела єврейську тему – власне, офіційний термін «біженець» у США був створений через жахливий прецедент із квотами й загиблими євреями, які спершу втекли від пекла війни й дісталися берегів Америки, але згодом були відіслані назад.
"Ми живемо на краю вулкана" - про книжку
"Ми живемо на краю вулкана" - про книжку
"Ми живемо на краю вулкана" - про книжку
У текст вплетена історія мого прадіда, православного священика, який товаришував з євреями. Є відсилки до історії Іди Фінк. Наведений у тексті уривок з листа, який дав назву книжці, - з архіву. Він скорочений, але дослівний.
Дивом стало те, що цю книжку ілюструвала фантастично талановита, шалено мною люблена Олена Лондон, єврейка і католичка, як написала вона. І це було для мене особливо важливим знаком.
"Ми живемо на краю вулкана" - про книжку
"Ми живемо на краю вулкана" - про книжку
Знову ж, безмежно дякую команді видавництва "Портал". Богдані Матіяш – за редагування. Олегу Грищенку - за цілісність дизайну. Анні Процук та Олесі Мамчик - за ведення. Олені Хіргій - за все.

І ще моя особлива вдячність кожному (кожній) із вас, хто прочитає.

 
 • "Яблука війни" - про книжку
 • Трохи "про Ваші творчі плани" - про книжки, що готуються до друку
 • 100 днів літа: 20-26
 • Зйомки фільму про єврейське ґетто - Music, Love, and War
 • Дорога, радіо і дощ

 • Мене звуть Надійка.
  Письменниця і перекладачка,
  пригодошукачка і мандрівниця.
  Закохана дружина і
  щаслива мама.
  Полюю за натхненням
  і з радістю ним ділюся.
  Вірю в дива. Вірю в Ісуса.
  Нові книжки
  Мітки
  100 випадкових фактів, 100днівліта, Bible-based curriculum, free curriculum for preschoolers in Ukrainian, homeschooling, nature study, preschool, rights management, sweet home, travelwithkids, Ukraine, Ігор, Італія, Бог, Богдана, Будапешт, Греція, Дім Мрії, Збараж, Краків, Лодзь, Німеччина, Польща, Про найкраще в місяці, Різдво, Україна, дворічки, дерев’яні іграшки, дитяча бібліотека, для натхнення, домашнє навчання, домівка, дошкільнята, Франкфурт, Франція, діти, Хрущик, Хутір Тихий, надихає, навчання, афіша, безкоштовна навчальна програма, есеї, карантин, листи, люди, мандрівки, материнство, мої книжки, організація часу, презентації, при надії, підсумки, рекомендую, статті, трирічки, труднощі перекладу, фото, цінності, цілі, читанка, щоденник, інтеграція біженців, ілюстратори, історія
  Instagram
  Follow
  Підписатися на розсилку
  Visited map

  visited 15 states (6.66%)
  комірка
  студія "ИРІЙ" © 2014